RF Amplifier IF Dig Controlled Variable-Gain Amp
MAX2027EUP+D: RF Amplifier IF Dig Controlled Variable-Gain Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Gain Amplifier | Operating Frequency : | 50 MHz to 400 MHz | ||
| Noise Figure : | 4.7 dB | Output Intercept Point : | 34.7 dBm | ||
| Operating Supply Voltage : | 4.75 V to 5.25 V | Supply Current : | 60 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TSSOP-20 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX2027EUP+D |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 20-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 60mA ~ 75mA |
| Gain | 15.5dB |
| Frequency | 50MHz ~ 400MHz |
| RF Type | ATE, ISM, PHS, UMTS, WLL |
| Packaging | Tube |
| Noise Figure | 4.7dB |
| P1db | 20.6dBm |
| Test Frequency | 50MHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2027EUP+D MAX2027EUP+D |