RF Amplifier 4Ch Amp w/Digital Prog Input Imp
MAX2034CTM+T: RF Amplifier 4Ch Amp w/Digital Prog Input Imp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Ultra-Low-Noise Amplifier | Noise Figure : | 2.2 dB | ||
| Bandwidth : | 70 MHz | Operating Supply Voltage : | 5 V | ||
| Supply Current : | 46.5 mA | Maximum Operating Temperature : | + 70 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2034CTM+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 48-TQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 46.5mA ~ 54.5mA |
| Gain | 19dB |
| Frequency | 70MHz |
| RF Type | SONAR |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 2.2dB |
| P1db | 3dBm |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2034CTM+T MAX2034CTM+T |