Instrumentation Amplifiers Ultrasound Variable Gain Amplifier
MAX2038CCQ+T: Instrumentation Amplifiers Ultrasound Variable Gain Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2038CCQ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Variable Gain |
| Number of Circuits | 8 |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad, 100-eTQFP, 100-HTQFP |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 245mA |
| Current - Output / Channel | 3.75mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Output Type | Differential |
| -3db Bandwidth | 30MHz |
| Current - Input Bias | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input Offset | - |
| Drawing Number | 175; 21-0116; CQ; 100 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2038CCQ+T MAX2038CCQ+T |