RF Mixer 1.7GHz-2.2GHz Up/Down Mixer
MAX2039ETP+T: RF Mixer 1.7GHz-2.2GHz Up/Down Mixer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2039ETP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, CDMA2000, EDGE, GSM, W-CDMA |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Frequency | 1.7GHz ~ 2.2GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | - |
| Current - Supply | 135mA |
| Noise Figure | 7.3dB |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Secondary Attributes | Up/Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2039ETP+T MAX2039ETP+T |