RF Mixer 1.7GHz-3GHz Up/Down Mixer
MAX2043ETX+T: RF Mixer 1.7GHz-3GHz Up/Down Mixer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Package / Case : | TQFN EP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2043ETX+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 36-TQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 108mA ~ 140mA |
| Gain | - |
| Frequency | 1.7GHz ~ 3GHz |
| RF Type | UMTS, W-CDMA, DCS, PCS, CDMA2000, EDGE, PHS, WLL, WLAN, 802.16/WiMax |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 7.8dB |
| P1db | 23dBm |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2043ETX+T MAX2043ETX+T |