RF Amplifier 0.7GHz - 1.2GHz SPI-Controlled DVGA
MAX2059ETL+T: RF Amplifier 0.7GHz - 1.2GHz SPI-Controlled DVGA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Gain Amplifier | Operating Frequency : | 2200 MHz | ||
| Noise Figure : | 8.1 dB at 1850 MHz | Output Intercept Point : | 31.8 dBm | ||
| Operating Supply Voltage : | 5 V | Supply Current : | 217 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | TQFN EP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2059ETL+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 40-TQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 217mA ~ 275mA |
| Gain | 8dB ~ 13.3dB |
| Frequency | 1.7GHz ~ 2.2GHz |
| RF Type | Cellular, ATE, GSM, EDGE, ISM, W-CDMA, 802.16/WiMax, CDMA2000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 8.1dB |
| P1db | 18.4dBm |
| Test Frequency | 1.85GHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2059ETL+T MAX2059ETL+T |