RF Amplifier 900MHz ISM-Band 250mW Power Amp
MAX2232EEE+T: RF Amplifier 900MHz ISM-Band 250mW Power Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Power Amplifier | Operating Frequency : | 928 MHz |
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | Supply Current : | 20.3 mA |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2232EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | 16-QSOP Exposed Pad, 16-eQSOP , 16-HQSOP |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 20.3mA ~ 25mA |
| Gain | 23.9dB |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz |
| RF Type | ISM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | - |
| P1db | - |
| Test Frequency | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2232EEE+T MAX2232EEE+T |