RF Amplifier 10MHz - 500MHz VCO Buffer Amp
MAX2470EUT+T: RF Amplifier 10MHz - 500MHz VCO Buffer Amp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Buffer Amplifier | Operating Frequency : | 500 MHz |
| Noise Figure : | 10.2 dB at 500 MHz | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V |
| Supply Current : | 5.5 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-23 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2470EUT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Buffer |
| Number of Circuits | 1 - Single |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Differential |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 10A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | - |
| Drawing Number | 175; 21-0058; UT; 6 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2470EUT+T MAX2470EUT+T |