RF Transceiver IF Txr w/Limitr RSSI
MAX2511EEI+T: RF Transceiver IF Txr w/Limitr RSSI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Frequency Range : | 200 MHz to 440 MHz | Modulation Format : | QAM |
| Output Power : | - 6 dBm | Operating Supply Voltage : | 2.7 V to 5.5 V |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2511EEI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Frequency | 200MHz ~ 440MHz |
| Data Rate - Maximum | - |
| Modulation or Protocol | - |
| Applications | - |
| Power - Output | -2dBm |
| Sensitivity | - |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Current - Receiving | 24mA |
| Current - Transmitting | 26mA |
| Package / Case | 28-QSOP (SSOP) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2511EEI+T MAX2511EEI+T |