Transistors RF Bipolar Power 3.6V 1W RF Pwr Trans for 900MHz Ap
MAX2601ESA+T: Transistors RF Bipolar Power 3.6V 1W RF Pwr Trans for 900MHz Ap
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Configuration : | Single Dual Base Dual Collector Quad Emitter | Maximum Operating Frequency : | 900 MHz | ||
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max : | 17 V | Emitter- Base Voltage VEBO : | 2.3 V | ||
| Continuous Collector Current : | 200 mA | Maximum DC Collector Current : | 1.2 A | ||
| Power Dissipation : | 6.4 W | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2601ESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Features | - |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Cellular, GSM |
| Data Rate - Maximum | - |
| Frequency | 900MHz |
| Modulation or Protocol | FM, FSK |
| Current - Transmitting | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Power - Output | 1W |
| Voltage - Supply | 4.8V |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2601ESA+T MAX2601ESA+T |