Active Filters
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Cutoff Frequency : | 7.5 KHz |
| Supply Voltage - Max : | 12.6 V | Supply Voltage - Min : | 4.74 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | Through Hole |
| Package / Case : | PDIP N-24 |
| Technical/Catalog Information | MAX260ACNG |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Name | * 24-DIP, 7.62mm (.3") LS |
| Package Name | 24-DIP |
| Filter Type | Switch Capacitor |
| Filter Type | Universal |
| Filter Order | 2 [Max] |
| Number of Elements | 2 [Nom] |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Dual Supply Voltage Typical (±) | 5.00 V [Typ] |
| Supply Current | 16.000 mA [Typ] |
| Packaging | Bulk |
| Operating Frequency | 0 Hz [Min] |
| Operating Frequency | 57 kHz [Max] |
| Dual Supply Voltage (±) | 2.370 V [Min] |
| Dual Supply Voltage (±) | 6.300 V [Max] |
| Operating Temperature | 0 °C [Min] |
| Operating Temperature | 70 °C [Max] |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX260ACNG MAX260ACNG |