RF Amplifier DC-to-Microwave Amplifier
MAX2611EUS+T: RF Amplifier DC-to-Microwave Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 0 Hz to 1100 MHz |
| Noise Figure : | 3.5 dB at 500 MHz | Bandwidth : | 1100 MHz |
| Output Intercept Point : | 13 dBm | Supply Current : | 16 mA |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2611EUS+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SOT-143-4, TO-253-4 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Current - Supply | 16mA |
| Gain | 18.5dB |
| Frequency | 0Hz ~ 4GHz |
| RF Type | GPS, ISM, PCS, Set Top Box, WLAN, WLL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | - |
| P1db | - |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2611EUS+T MAX2611EUS+T |