RF Amplifier VHF-to-Microwave 3V General-Purpose
MAX2630EUS+T: RF Amplifier VHF-to-Microwave 3V General-Purpose
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 800 MHz to 1000 MHz | ||
| Noise Figure : | 3.8 dB | Bandwidth : | 1000 MHz | ||
| Output Intercept Point : | 1 dBm | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | ||
| Supply Current : | 11 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2630EUS+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SOT-143-4, TO-253-4 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 6.6mA |
| Gain | 13.4dB |
| Frequency | 50MHz ~ 2.5GHz |
| RF Type | Cellular, VHF, GPS, ISM, PCS, Set Top Box, WLAN, WLL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 3.8dB |
| P1db | -11dBm |
| Test Frequency | 900MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2630EUS+T MAX2630EUS+T |