RF Amplifier 300MHz - 2.5GHz SiGe Ultra-Low-Noise
MAX2641EUT-T: RF Amplifier 300MHz - 2.5GHz SiGe Ultra-Low-Noise
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 2500 MHz | ||
| Noise Figure : | 1.5 dB at 2450 MHz | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V | ||
| Supply Current : | 4.7 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2641EUT-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 6.4mA |
| Gain | 13.5dB |
| Frequency | 1.4GHz ~ 2.5GHz |
| RF Type | Cellular, GPS, PCS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 1.5dB |
| P1db | - |
| Test Frequency | 2.45GHz |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX2641EUT T MAX2641EUTT |