RF Amplifier 1575MHz/1900MHz Variable-IP3
MAX2654EXT+T: RF Amplifier 1575MHz/1900MHz Variable-IP3
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 1700 MHz |
| Noise Figure : | 1.5 dB at 1575 MHz | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V |
| Supply Current : | 8.2 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SC-70 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2654EXT+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Package / Case | SC-70-6, SC-88, SOT-323-6, SOT-363 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 5.8mA |
| Gain | 15.1dB |
| Frequency | 1.4GHz ~ 1.7GHz |
| RF Type | GPS, PCS, DCS, WLL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Noise Figure | 1.5dB |
| P1db | - |
| Test Frequency | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2654EXT+T MAX2654EXT+T |