RF Amplifier 900MHz Low-Noise Downconverter
MAX2685EEE+T: RF Amplifier 900MHz Low-Noise Downconverter
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | General Purpose Amplifier | Operating Frequency : | 1000 MHz |
| Noise Figure : | 1.4 dB at 880 MHz | Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V |
| Supply Current : | 8.5 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | QSOP-16 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2685EEE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, ISM |
| Package / Case | 16-QSOP (SSOP) |
| Frequency | 800MHz ~ 1GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | 6.1dB |
| Current - Supply | 14.1mA |
| Noise Figure | 13dB |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2685EEE+T MAX2685EEE+T |