Up-Down Converters Low-Noise 2.5GHz Downconverter Mixer
MAX2690EUB+T: Up-Down Converters Low-Noise 2.5GHz Downconverter Mixer
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Power Gain : | 7.6 dB | Operating Supply Voltage : | 3.3 V, 5 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 330 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | uSOP-10 |
| Technical/Catalog Information | MAX2690EUB+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| RF Type | Cellular, CDMA, ISM, PCS, WLAN |
| Package / Case | 10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP |
| Frequency | 400MHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Gain | 7.9dB |
| Current - Supply | 20.1mA |
| Noise Figure | 12dB |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Number of Mixers | 1 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2690EUB+T MAX2690EUB+T |