Active Filters Digitally Prog Dual 2-ORD Cont Lowpass
MAX271ENG+: Active Filters Digitally Prog Dual 2-ORD Cont Lowpass
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Cutoff Frequency : | 25 KHz | ||
| Supply Voltage - Max : | 16 V | Supply Voltage - Min : | 4.75 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | Through Hole | ||
| Package / Case : | PDIP N | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX271ENG+ |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Name | * 24-DIP, 7.62mm (.3") LS |
| Package Name | 24-DIP |
| Filter Type | Lowpass |
| Filter Type | Chebyshev |
| Filter Order | 2 [Max] |
| Number of Elements | 2 [Nom] |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Dual Supply Voltage Typical (±) | 5.00 V [Typ] |
| Supply Current | 6.500 mA [Typ] |
| Packaging | Tube |
| Operating Frequency | 1000 Hz [Min] |
| Operating Frequency | 25 kHz [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX271ENG+ MAX271ENG+ |