Active Filters Digitally Prog Dual 2-ORD Cont Lowpass
MAX271EWG+T: Active Filters Digitally Prog Dual 2-ORD Cont Lowpass
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Cutoff Frequency : | 25 KHz | ||
| Supply Voltage - Max : | 16 V | Supply Voltage - Min : | 4.75 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOIC-24 Wide | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX271EWG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 24-SOIC (7.5mm Width) |
| Filter Type | Continuous Lowpass |
| Voltage - Supply | 4.74 V ~ 16 V, ±2.37 V ~ 8 V |
| Number of Filters | 2 |
| Max-Order | 2nd |
| Frequency - Cutoff or Center | 25kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX271EWG+T MAX271EWG+T |