Active Filters 4th & 8th Order Continuous-Time
MAX274ACWI+T: Active Filters 4th & 8th Order Continuous-Time
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Cutoff Frequency : | 150 KHz | ||
| Supply Voltage - Max : | 11 V | Supply Voltage - Min : | 4.74 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOIC-28 Wide | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX274ACWI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 28-SOIC (7.5mm Width) |
| Filter Type | Continuous, Bandpass Lowpass |
| Voltage - Supply | 4.74 V ~ 11 V, ±2.37 V ~ 5.5 V |
| Number of Filters | 4 |
| Max-Order | 8th |
| Frequency - Cutoff or Center | 150kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WI; 28 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX274ACWI+T MAX274ACWI+T |