Active Filters 4th & 8th Order Continuous-Time
MAX274BEWI+T: Active Filters 4th & 8th Order Continuous-Time
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 | Cutoff Frequency : | 150 KHz | ||
| Supply Voltage - Max : | 11 V | Supply Voltage - Min : | 4.74 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOIC-28 Wide | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX274BEWI+T |
| Vendor | Maxim |
| Category | ICs, Integrated Circuits, Semiconductors |
| Mounting Type | Surface (SMD, SMT) |
| Package Name | 28-SOIC(W) |
| Filter Type | Bandpass |
| Filter Type | Lowpass |
| Filter Order | 8 [Max] |
| Number of Elements | 4 [Nom] |
| Single Supply Voltage Typical | 5V |
| Dual Supply Voltage Typical (±) | 5.00 V [Typ] |
| Supply Current | 20.000 mA [Typ] |
| Packaging | Tape & Reel |
| Operating Frequency | 100 Hz [Min] |
| Operating Frequency | 150 kHz [Max] |
| Operating Temperature | -40 °C [Min] |
| Operating Temperature | 85 °C [Max] |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX274BEWI+T MAX274BEWI+T |