RF Receiver 2.4GHz 802.11b Zero-If Transceiver
MAX2820ETM+T: RF Receiver 2.4GHz 802.11b Zero-If Transceiver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Transceiver | Operating Frequency : | 2500 MHz | ||
| Operating Supply Voltage : | 3.3 V | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2820ETM+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| Data Rate - Maximum | 11Mbps |
| Modulation or Protocol | 802.11 b |
| Applications | 802.11 |
| Power - Output | 3dBm |
| Sensitivity | -97dBm |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Receiving | 80mA |
| Current - Transmitting | 70mA |
| Package / Case | 48-TQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2820ETM+T MAX2820ETM+T |