RF Transmitter 200mW Sngl-Chip Txr 868/915MHz ISM Bands
MAX2901ETI+T: RF Transmitter 200mW Sngl-Chip Txr 868/915MHz ISM Bands
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Transmitter | Operating Frequency : | 928 MHz |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX2901ETI+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | RF and RFID |
| Features | - |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | ISM |
| Data Rate - Maximum | - |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz |
| Modulation or Protocol | ASK, BPSK |
| Current - Transmitting | 200mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Power - Output | 20dBm |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 4.5 V |
| Memory Size | - |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX2901ETI+T MAX2901ETI+T |