Translation - Voltage Levels 1.2-5.5V .1uA 35Mbps 8Ch
MAX3002ETP+T: Translation - Voltage Levels 1.2-5.5V .1uA 35Mbps 8Ch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Propagation Delay Time : | 20 ns | Supply Voltage - Max : | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min : | 1.65 V |
| Technical/Catalog Information | MAX3002ETP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tube |
| Input Type | CMOS |
| Output Type | CMOS |
| Supply Voltage | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Data Rate | 20Mbs |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3002ETP+T MAX3002ETP+T |