UART Interface IC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Data Rate : | 250 Kbps |
| Supply Voltage - Max : | 3.6 V | Supply Voltage - Min : | 3 V |
| Supply Current : | 1.4 mA |
| Technical/Catalog Information | MAX3111EEWI |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage | 4.5 ~ 5.5V |
| Package / Case | 28-SOIC (7.5mm Width) |
| FIFO's | - |
| Features | Transceiver |
| Packaging | Tube |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX3111EEWI MAX3111EEWI |