Analog Switch ICs Precision Dual Supply SPST
MAX322ESA+T: Analog Switch ICs Precision Dual Supply SPST
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-8 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX322ESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3 V ~ 18 V |
| Circuit | 2 x SPST-NO/NC |
| On-State Resistance | 35 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX322ESA+T MAX322ESA+T |