IC DRVR LASER DIODE 24-SSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | MAX3263CAG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 155Mbps |
| Current - Bias | 60mA |
| Current - Modulation | 30mA |
| Current - Supply | 50mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Package / Case | 24-SSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3263CAG+T MAX3263CAG+T |