Multiplexer Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 3500 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 1500 ns | On Time (Max) : | 1500 ns | ||
| Off Time (Max) : | 1000 ns | Supply Voltage - Max : | 30 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 10 V | Supply Current : | - 0.001 mA at - 15 V, 0.0045 mA at 15 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 750 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Package / Case : | SOIC-16 Wide |
| Technical/Catalog Information | MAX328EWE-T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 18 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 3.5 kOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 4.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX328EWE T MAX328EWET |