Translation - Voltage Levels 1uA 2Mbps Low-Voltage
MAX3370EXK+T: Translation - Voltage Levels 1uA 2Mbps Low-Voltage
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Propagation Delay Time : | 50 ns | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2.5 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SC-70-5 |
| Technical/Catalog Information | MAX3370EXK+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | SC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | Logic |
| Output Type | Logic |
| Supply Voltage | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Data Rate | 2Mbs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0076; XK; 5 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3370EXK+T MAX3370EXK+T |