Multiplexer Switch ICs 4:1 2Ch Low Leakage CMOS MUX
MAX339ETE+T: Multiplexer Switch ICs 4:1 2Ch Low Leakage CMOS MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 Channel | On Resistance (Max) : | 650 Ohms at 12 V | ||
| Propagation Delay Time : | 500 ns at +/- 15 V | On Time (Max) : | 500 ns at +/- 15 V | ||
| Off Time (Max) : | 500 ns at +/- 15 V | Supply Voltage - Max : | 30 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 4.5 V | Maximum Power Dissipation : | 1702 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | TQFN EP | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX339ETE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 30 V, ±4.5 V ~ 20 V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| On-State Resistance | 400 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX339ETE+T MAX339ETE+T |