Peripheral Drivers & Components (PCIs) USB Peripheral Controller w/SPI
MAX3421EETJ+T: Peripheral Drivers & Components (PCIs) USB Peripheral Controller w/SPI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Operating Supply Voltage : | 1.4 V to 3.6 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3421EETJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Controller Type | USB Peripheral Controller |
| Interface | USB/Serial |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply | 15mA |
| Package / Case | 32-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3421EETJ+T MAX3421EETJ+T |