Multiplexer Switch ICs 4:1 2Ch Low Voltage MUX
MAX350EAP+T: Multiplexer Switch ICs 4:1 2Ch Low Voltage MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 Channel | On Resistance (Max) : | 500 Ohms | ||
| On Time (Max) : | 600 ns | Off Time (Max) : | 300 ns | ||
| Supply Voltage - Max : | 16 V | Supply Voltage - Min : | 2.7 V | ||
| Supply Current : | - 0.0001 mA at - 5.5 V, 0.007 mA at 5.5 V | Maximum Power Dissipation : | 640 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C | ||
| Package / Case : | SSOP-20 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX350EAP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 16 V, ±2.7 V ~ 8 V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| On-State Resistance | 100 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0056; AP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX350EAP+T MAX350EAP+T |