Laser Driver .155-2.5Gbps Burst Mode Laser Driver
MAX3656ETG+T: Laser Driver .155-2.5Gbps Burst Mode Laser Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 155 Mbps to 2.5 Gbps | Operating Supply Voltage : | 3.3 V |
| Supply Current : | 40 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Cut Tape |
| Technical/Catalog Information | MAX3656ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Current - Bias | 70mA |
| Current - Modulation | 85mA |
| Current - Supply | 40mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3656ETG+T MAX3656ETG+T MAX3656ETG+TDKR ND MAX3656ETG+TDKRND MAX3656ETG+TDKR |