Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
MAX3663ETG+T: Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 0.622 Gbps | Operating Supply Voltage : | 3.14 V to 5.5 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3663ETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 622Mbps |
| Current - Bias | 80mA |
| Current - Modulation | 75mA |
| Current - Supply | 40mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 3.14 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3663ETG+T MAX3663ETG+T |