Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
MAX3667ECJ+: Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 0.622 Gbps | Operating Supply Voltage : | 3.135 V to 5.25 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | TQFP-32 |
| Packaging : | Tray |
| Technical/Catalog Information | MAX3667ECJ+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 622Mbps |
| Current - Bias | 90mA |
| Current - Modulation | 60mA |
| Current - Supply | 112mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3667ECJ+ MAX3667ECJ+ |