Multiplexer Switch ICs
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 Channel | On Resistance (Max) : | 1800 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 1000 ns | On Time (Max) : | 1500 ns | ||
| Off Time (Max) : | 1000 ns | Maximum Operating Temperature : | + 70 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | 0 C | Package / Case : | SOIC-18 Wide |
| Technical/Catalog Information | MAX369CWN |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 18 V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| On-State Resistance | 1.8 kOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WN; 18 |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX369CWN MAX369CWN |