Laser Driver Multirate w/Extinct Ratio Control
MAX3737ETJ+T: Laser Driver Multirate w/Extinct Ratio Control
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 2.7 Gbps | Operating Supply Voltage : | 2.97 V to 3.63 V |
| Supply Current : | 47 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3737ETJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 2.7Gbps |
| Current - Bias | 100mA |
| Current - Modulation | 85mA |
| Current - Supply | 47mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 3.63 V |
| Package / Case | 32-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TJ; 32 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3737ETJ+T MAX3737ETJ+T |