Laser Driver 622Mbps LAN/WAN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 155 Mbps to 622 Mbps | Operating Supply Voltage : | 5 V |
| Supply Current : | 25 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3766EEP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 622Mbps |
| Current - Bias | 80mA |
| Current - Modulation | 60mA |
| Current - Supply | 25mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 20-QSOP (SSOP) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3766EEP+T MAX3766EEP+T |