Multiplexer Switch ICs 4:1 1Ch/8:1 8Ch MUX
MAX382CWN+: Multiplexer Switch ICs 4:1 1Ch/8:1 8Ch MUX
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 1 Channel | On Resistance (Max) : | 375 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 275 ns | On Time (Max) : | 500 ns | ||
| Off Time (Max) : | 400 ns | Supply Voltage - Max : | 15 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2.4 V | Maximum Power Dissipation : | 762 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | 0 C | ||
| Package / Case : | SOIC-18 Wide | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX382CWN+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 16.5 V, ±3 V ~ 8 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| On-State Resistance | 100 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (7.5mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Function | Multiplexer |
| Drawing Number | 175; 21-0042; WN; 18 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX382CWN+ MAX382CWN+ |