Analog Switch ICs Precision SPST CMOS 2Ch Analog Switch
MAX385ESE+T: Analog Switch ICs Precision SPST CMOS 2Ch Analog Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Switch Configuration : | DPST | On Resistance (Max) : | 185 Ohms |
| On Time (Max) : | 400 ns | Off Time (Max) : | 150 ns |
| Operating Supply Voltage : | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Package / Case : | SOIC-16 Narrow |
| Technical/Catalog Information | MAX385ESE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 15 V, ±3 V ~ 8 V |
| Circuit | 2 x DPST N/O |
| On-State Resistance | 35 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX385ESE+T MAX385ESE+T |