Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
MAX3867ECM: Laser Driver Integrated Circuits (ICs)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Tray |
| Technical/Catalog Information | MAX3867ECM |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Current - Bias | 100mA |
| Current - Modulation | 60mA |
| Current - Supply | 62mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 3.14 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MAX3867ECM MAX3867ECM |