Laser Driver 3.3V 2.5Gbps SDH/ SONET Laser Driver
MAX3869EHJ+: Laser Driver 3.3V 2.5Gbps SDH/ SONET Laser Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 2.5 Gbps | Operating Supply Voltage : | 3.3 V | ||
| Supply Current : | 64 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Package / Case : | TQFP-32 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | MAX3869EHJ+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Current - Bias | 100mA |
| Current - Modulation | 60mA |
| Current - Supply | 64mA |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply | 3.14 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3869EHJ+ MAX3869EHJ+ |