Timers & Support Products Multirate Clock & Data Recovery
MAX3872ETJ+T: Timers & Support Products Multirate Clock & Data Recovery
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Supply Voltage - Max : | 3.6 V | Supply Voltage - Min : | 3 V | ||
| Maximum Power Dissipation : | 1384 mW | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3872ETJ+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Clock and Data Recovery (CDR) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Input | CML |
| Output | CML |
| Frequency-Max | 2.67GHz |
| Package / Case | 32-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0140; TJ; 32 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3872ETJ+T MAX3872ETJ+T |