Timers & Support Products 2.5/2.7Gbps Clk-Reco & Data-Retiming IC
MAX3873AETP+T: Timers & Support Products 2.5/2.7Gbps Clk-Reco & Data-Retiming IC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | Clock Recovery | Package / Case : | TQFN EP |
| Supply Voltage - Max : | 3.6 V | Supply Voltage - Min : | 3 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Minimum Operating Temperature : | - 40 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3873AETP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Clock and Data Recovery (CDR) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Input | CML |
| Output | CML |
| Frequency-Max | 2.67GHz |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3873AETP+T MAX3873AETP+T |