Analog Switch ICs Quad SPDT CMOS Analog Switch
MAX394EAP+: Analog Switch ICs Quad SPDT CMOS Analog Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Switches : | Quad | Switch Configuration : | SPDT | ||
| On Resistance (Max) : | 35 Ohms | On Time (Max) : | 130 ns | ||
| Off Time (Max) : | 75 ns | Operating Supply Voltage : | +/- 2.7 V to +/- 8 V |
| Technical/Catalog Information | MAX394EAP+ |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switch |
| Voltage Supply Source | Single, Dual Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 15 V, ±2.7 V ~ 8 V |
| Circuit | 4 x SPDT |
| On-State Resistance | 35 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP |
| Packaging | Tube |
| Current - Supply | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Function | Switch |
| Drawing Number | 175; 21-0056; AP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX394EAP+ MAX394EAP+ |