LED Lighting Drivers 270Mbps SFP LED Driver
MAX3967AETG+T: LED Lighting Drivers 270Mbps SFP LED Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage : | 2.97 V to 5.5 V | Maximum Supply Current : | 39 mA |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TQFN-24 |
| Technical/Catalog Information | MAX3967AETG+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | 24-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Type | - |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | - |
| Topology | - |
| Frequency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | - |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TG; 24 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3967AETG+T MAX3967AETG+T |