Laser Driver 3-5.5V 2.5Gbps VCSEL & Laser Driver
MAX3996CTP+T: Laser Driver 3-5.5V 2.5Gbps VCSEL & Laser Driver
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Rate : | 3.2 Gbps | Operating Supply Voltage : | 3 V to 5.5 V |
| Supply Current : | 52 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX3996CTP+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Driver (Fiber Optic) |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Current - Bias | 60mA |
| Current - Modulation | 40mA |
| Current - Supply | 52mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 20-TQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Drawing Number | 175; 21-0139; TP; 20 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX3996CTP+T MAX3996CTP+T |