Video Amplifiers 225MHz Triple 2Ch Video MUX-Amplifier
MAX4027ESD+T: Video Amplifiers 225MHz Triple 2Ch Video MUX-Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 3 Channel | Supply Type : | Dual |
| Supply Current : | 39 mA at 5 V, - 36 mA at - 5 V | Minimum Operating Temperature : | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Package / Case : | SOIC-14 Narrow |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4027ESD+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| -3db Bandwidth | 225MHz |
| Slew Rate | 1100 V/s |
| Number of Circuits | 3 - Triple |
| Current - Supply | 31mA |
| Current - Output / Channel | 143mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4027ESD+T MAX4027ESD+T |