Video Amplifiers Triple & Quad 2:1 Video MUX-Amplifier
MAX4028EUE+T: Video Amplifiers Triple & Quad 2:1 Video MUX-Amplifier
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4028EUE+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| -3db Bandwidth | 210MHz |
| Slew Rate | 300 V/s |
| Number of Circuits | 3 - Triple |
| Current - Supply | 29mA |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | - |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Drawing Number | 175; 21-0066; UE; 16 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4028EUE+T MAX4028EUE+T MAX4028EUE+TDKR ND MAX4028EUE+TDKRND MAX4028EUE+TDKR |