High Speed Operational Amplifiers 144MHz Dual/Triple w/ESD Protection
MAX4030EESA+T: High Speed Operational Amplifiers 144MHz Dual/Triple w/ESD Protection
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 | Input Offset Voltage : | 13 mV |
| Slew Rate : | 115 V/us | Operating Supply Voltage : | 4.5 V to 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | MAX4030EESA+T |
| Vendor | Maxim Integrated Products |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Applications | General Purpose |
| -3db Bandwidth | 144MHz |
| Slew Rate | 115 V/s |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Current - Supply | 12mA |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Drawing Number | 175; 21-0041; SA; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MAX4030EESA+T MAX4030EESA+T |